E-Ticaret Siteleri için 7 E-posta Pazarlama Stratejisi

eticaret-siteleri-icin-eposta-pazarlamasi-grafigoo

E-ticaret siteniz için birinci sınıf bir e-posta pazarlama stratejisi tasarlamak ve uygulamak kolay değildir. Her türlü şirkete ve sadece e-ticaret platformlarına fayda sağlayacak başka faktörlerde uygulanabilir.

Bir e-ticaret sitesinin en önemli yönlerinden biri, potansiyel müşterilerinizin e-posta adreslerini bulmak ve bir e-posta listesi oluşturmaktır.

Daha da önemlisi, bu kapsamlı e-posta listesiyle yaptığınız şey; Aslında, müşterilerinizle arama veya sosyal medyada nasıl etkileşim kurduğunuz kadar önemlidir.

e-ticaret satışları takip esastır, müşterilerinizle bir ilişki kurmaya konusunda da çok önemlidir. Ayrıca, bir e-posta pazarlama kampanyasıyla, tam olarak bunu yapabilir ve e-posta pazarlamanın sağladığı farklı temas noktalarından yararlanabilirsiniz.

NELER YAPMALISINIZ?

💌Ziyaretçilerden Abone Olmalarını İsteyin

Bir abone listesi oluşturmak birinci önceliğiniz olmalıdır. Bu veritabanının yalnızca kapsamlı olması gerekmekle kalmaz, aynı zamanda yüksek kalitede aboneleri de olmalıdır.

Sitenizin ziyaretçilerinin e-posta adreslerini almanın en iyi yolu, onlara sormaktır. Abonelik sürecinin, tamamen başka bir şekilde gönderme riskiniz olduğundan, takipçilerinizden çok fazla bilgi istemek ne kadar cazip gelse de, bulması ve tamamlaması kolay olmalıdır.

Abonelik formunuzu, insanları tamamlamaya teşvik etmek ve abonelerinizle olan ilişkiniz arttıkça ek ayrıntılar eklemek için yerinde tutun . Statik ve açılır formlar, ikisi de oldukça etkilidir.

Bir çift kayıt döngüsü ekleyerek, aboneliğin istenip istenmediğini ve topladığınız verilerin yasal olup olmadığını da doğrulayabilirsiniz.

Birisi abonelik formunu doldurduğunda, veriler otomatik olarak veritabanınıza eklenecek ve bir sonraki e-posta pazarlama kampanyanızda kullanılmaya hazır olacaktır.

💌Vazgeçilen Sepetlere Dikkat Edin

Bugün, sepetten vazgeçme istatistikleri , 100 müşteriden 76’sının sepetlerinden uzaklaştığını gösteriyor. Bir rakibin ürünlerini tercih etmekten sadece diğer görevlerin dikkatini dağıtmaya kadar, potansiyel bir müşterinin alışveriş sepetinden ayrılmasının birçok nedeni olabilir.

Bunun olmasının başlıca nedenlerinden biri de, işlemle ilgili ek masraflar veya adımlar olduğunu bulmak.

Yüksek bir sepetten vazgeçme oranı ile, e-ticaret platformlarının otomatik bir sepet kurtarma kampanyası gerçekleştirmesi hayati öneme sahiptir.

Müşteriyi işlemlerini sürdürmeye teşvik etmek için bir veya birkaç e-posta göndererek müşterilere hatırlatıp ve doğru yönde dürtün. Son olarak, sepetten vazgeçme e-postaları ilk 24 saat içinde en etkilisidir.

💌Hoş Geldiniz E-postası Gönderin

Hoş geldiniz e-postası, yeni bir aboneye hitap etmenin ve sonunda bir bağlantı kurmanın en iyi yoludur.

Her yeni abone olduğunda bir e-postanın gönderildiği bir sistemi otomatikleştirmek bire bir etkileşim kuracak ve kullanıcı katılımını artıracaktır. Hoşgeldin e-postası alan kullanıcılar bir marka ile yüzde 33 daha fazla ilgilendiklerini gösteriyor.

Giriş indirimi ekleyerek ve abonelerinizden demografik bilgileri gibi ek ayrıntıları doldurmalarını isteyerek hoş geldiniz e-postanızı bir adım öteye taşıyın.

Özel bir doğum günü teklifi göndermenize izin vereceğinden, bunun önemli bir yönü doğum tarihi olacaktır.

Ayrıca, şirketinizin geçmişini eklemeyi düşünebilir veya şirketinizin adının arka planı hakkında birkaç ayrıntı ekleyebilirsiniz . Her şey bir bağlantı kurmakla ilgili.

💌E-postaların Mobil Dostu Olmasını Sağlayın

Bugün, e-postaların yüzde 59’una bir tablet ya da akıllı telefon üzerinden erişiliyor, bu da e-postalarınızın büyük olasılıkla mobil cihazlarda okunmasını sağlıyor. Aboneler e-postanızı tekrar açabilirken, en azından e-postayı ön izlemek için cep telefonlarını kullanma olasılıkları yüksektir.

Dolayısıyla, e-posta kampanyalarınız mobil cihazlar için optimize edilmemişse ve küçük bir ekranda okunaklı değilse, mesaj büyük olasılıkla silinecektir.

Kullanıcılar bazen içeriği aşağıya kaydırmak veya yakınlaştırmak için fazladan çaba harcayabilirken, okuyucunun sabrını test etmek akıllıca bir fikir değildir. Duyarlı bir tasarım oluşturmak, içeriğinizin birçok cihazda okunabilir olmasını sağlar.

💌İnceleme İste

Bir ürünün tanıtımını başka bir müşterinin önerisinden daha fazla artıracak hiçbir şey yoktur.

Özellikle e-ticaret işletmeleri, müşterilerin ürün veya hizmetinizi görme veya etkileşimde bulunma şansı bulamadığı için olumlu eleştirilerden yararlanır.

Satın alma sonrası e-postaların otomasyon işlemine eklenmesi oldukça kolaydır ve e-postanın teslimat tarihinden birkaç gün sonra ideal şekilde ulaşması gerekir.

Memnun olan müşteriler , özellikle e-postalarına seçtikleri ürünleri dahil ederek işlemi kolaylaştırdıysanız, incelemeyi bırakmakta rahat olacaklardır .

💌Otomatik Satın Alma Onayları Gönderin

Müşterileri meşgul etmenin en kolay yollarından biri, satın alımlarla ilgili özel onay e-postaları veya hatta iadeler, teslimat ve diğer satın alma sonrası sorunları hakkındaki e-postaları göndermektir.

Satın alma detayları, e -posta şablonlarında profil alanlarını birleştirerek e-postalarda kolayca yinelenebilir. Bu e-postalar, bir satın alma işleminden hemen sonra veya siparişin durumu değiştikten sonra gönderilmelidir.

Otomatik onaylar kişiselleştirildiğinden, genellikle diğer kampanya türlerine kıyasla daha yüksek katılım oranlarına yol açmaktadır. Tüm bunlar manuel olarak yapılabilirken, tüm işlem otomatikleştirilmişse size zaman kazandırır.

Müşterilerinizin mobil numaralarını sipariş veya abonelik sürecinin bir parçası olarak girmelerine izin verirseniz, teslimat güncellemeleri sağlamak için satın alma işlemine SMS mesajlaşma eklemelisiniz.

💌Özel Günlerden Yararlanın

Çeşitli tatil ve mevsimlere göre ayarlanan kampanyalar, birçok potansiyel müşteriyi e-ticaret platformlarınıza çekebilir . Tatil sezonunda online alışveriş büyümeye devam ediyor ve işletmelerin bundan yararlanmaları çok önemli.

E-posta kampanyaları aracılığıyla, müşterilere tatil indirimi yaptığında veya görmek istedikleri yeni bir tatil koleksiyonu olduğunda bilgi verin. Ayrıca, mevsimden yararlanmalı ve e-postalarınızı, müşterinin sevmesi gereken bir tatil olana göre tasarlamalısınız.

Yukarıda verilen stratejiler, e-posta pazarlama kampanyanızı en iyi şekilde değerlendirmenize ve müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır .

Bu stratejilerden herhangi birini denediniz mi veya kendi önerileriniz var mı? Aşağıdaki yorum alanından düşüncelerinizi belirtirseniz çok seviniriz!