Gerilla Pazarlamada, Yaratıcı ve Yıkıcı Reklamcılık

Tasarımcılar olarak, daha büyük etki için daha az tasarım kullanmayı düşünürken ilk düşündüğümüz şey minimalizmdir. Minimalizmin tasarım konsepti, tasarımcıların mesaj atmak için en az tasarım öğesi kullandığı zamandır. Mükemmel ve sıkıcı arasında ince bir çizgi.

Ama bugün minimalizm hakkında konuşmuyoruz. Basit bir görsel öğenin hacimlerden bahsettiği başka bir kavram daha var. Sürpriz, beklenmedik müdahale, düzensiz boyut ve diğer duvar taktikleri sayesinde gerilla pazarlaması merkezi bir aşamaya geldi.

Gerilla Pazarlama nedir?

“Gerilla pazarlaması”, 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından Guerrilla Advertising adlı kitabında yer aldı Bu isim, yıkıcı olan ve genellikle biraz anarşiye batırılmış olan gerilla hareketlerinden ilham alıyor. Bu isim aynı zamanda silahlı siviller tarafından kullanılan gerilla savaşıyla doğrudan bir ilişkidir. Bazı örnekler pusu, sabotaj, baskınlar, Molotof kokteylleri ve en önemlisi sürpriz unsurudur.

Gerilla pazarlaması, gerilla savaşıyla aynı taktikleri kullanıyor. Suratına girmek, açıklama yapmak, yıkıcı olmak ve etkisi olmak. Fikir, tüketici üzerinde unutulmaz bir baskı yapmaktır. Bir ürün veya hizmetle ilgili söz almanın tamamen farklı bir yolu.

Unutulmaz Deneyim Gerilla Pazarlama

En unutulmaz ve başarılı Gerilla pazarlama kampanyaları, sosyal etkileşimde etkili olanlardır. Aşağıdaki örnekler, deneysel gerilla pazarlaması alanında tarih yazdı ve asla unutulmayacak.

hayvanat bahçesi otobüs görüntü

Kaynak: https://www.antevenio.com/usa/5-great-examples- of-guerrilla-marketing/

Red Bull Stratos

Kelimenin tam anlamıyla listelerden çıkan tüm zamanların en iyi gerilla pazarlama kampanyası, Felix Baumgartner’ın Red Bull için yaptığı stratosfer atlayışıydı. Ekim 2012’de skydiver Baumgartner, bir balon üzerinde Stratosfer’e uçtu ve 128.100 feet’in üzerindeki serbest düşüşe atladı. Etkinlik o kadar çok sosyal medyada ilgi topladı ki, tüm zamanların en başarılı gerilla kampanyalarından biri olarak kabul edildi. Red Bull ekibinin sosyal medya çalışmaları sayesinde, YouTube’da 8 milyon eşzamanlı izleyici rekoru kırdı; ayrıca web sitelerinde, Facebook ve Twitter profillerinde de büyük ilgi gördü.

Red Bull Stratos görüntüsü

Kaynak: http://www.redbullstratos.com/gallery/index.html?mediaId=media2134

ALS için Buz Kovası Yarışması

Buz kovası mücadelesi, binlerce insanın yaptığı ve çevrimiçi videolarını yayınladığı sırada dünyayı fırtınaya soktu. Çok sayıda katılımcı, ALS’nin mücadeleyi ne zaman yaptığını bilmiyor olsa bile, yine de bir etki yarattı. Buz kovası yapan aylarca süren insanlardan sonra, ALS terimi nihayet kullanılmaya başladı ve kampanya çok daha fazla bağış topladı ve her zamankinden daha fazla farkındalık yarattı.

Coca-Cola Mutluluk Makinesi

2010 yılında, Coca-Cola şirketi bir üniversite kampüsünde özel bir otomat makinesi kurdu ve onu gizli kameralarla sardı. İki gün boyunca, kameralar öğrencileri sadece coca-cola değil, aynı zamanda otomatik satış makinesinden çıkan her türlü armağandan aldılar. Tepkiler paha biçilmezdi ve sonra unutulmaz bir videoya çevrildi. Bu etkileşimli kampanya, pazarlama konusundaki benzersiz yaklaşımı için CLIO ödülü kazandı. Gerilla Pazarlamada harika bir örnek oldu.

Görsel Gerilla Pazarlama Örnekleri

Daha yaygın bir gerilla pazarlaması tarzı, kamusal alanlara görsel müdahaledir. Grafik tasarımcıların devreye girdiği stil budur. Aşağıda sadece birkaç örnek verilmiştir, Pinterest’te “gerilla pazarlaması” nı arayarak derin bir dalış yapmanızı öneriyorum.

McDonald’s patates kavşağı

McDonald's patates kızartması kavşak görüntü

Kaynak: https://www.adsoftheworld.com/media/ambient/mcdonalds_macfries_pedestrian_crossing

Coop’un Ulusal Çapta Sigorta ile Yaptığı Boyalar

Coop'un boya görüntüsü

Kaynak: http://adsarchive.com/coops-paint-building/

Mars Kamyon Ölçüsü

Mars Kamyon Ölçüsü

Kaynak: https://www.designer-daily.com/when-marketing-takes-it-to-the-streets-10-amazing-campaigns-54711

Gerilla Pazarlama’yı bir tasarımcı olarak nasıl kullanabilirim?

İyi bir gerilla pazarlaması fikrini düşünmek, komik püf noktaları bulmak gibi bir şey. Bazı insanlar için diğerlerinden daha kolaydır, bu yüzden beyin fırtınası yaparken yardım istemek gerekir.

Gerilla pazarlaması için tasarım yaparken, mesajın geçtiğinden ve uygulamanın açık olduğundan emin olmak önemlidir. Kapılar açıldığında olumsuz bir mesaja dönüşen bir otobüse kötü bir şekilde yerleştirilmiş büyük bir etiketten daha kötü bir şey olamaz.

Büyük ölçekli bir grafik veya reklam panosu tasarlayacaksanız, vektörel yaptığınızdan emin olun, böylece baskı mükemmel görünür! Ayrıca, küçük bir renk testi yaptığınızdan emin olun ve her şeyi tekrar okumayı unutmayın!

Makara Kordon Kaleci

Kaynak: http://house8810.com/Product.aspx?StockNumber=8003.00013

Gerilla Pazarlama büyük olmak zorunda değildir, aynı zamanda bir kibrit kutusu kadar küçük olabilir. Örneğin, bir şirketin sloganıyla çıkartma veya anahtarlık bırakmak ve iletişim bilgileri tüketicinin dikkatini çektiği sürece etkili olabilir.

Sana doğru

Bölgenizde gördüğünüz en sevdiğiniz gerilla pazarlama kampanyaları nelerdir? Daha önce bir müşteri için bir gerilla pazarlaması fikri tasarladınız mı? Ne düşünüyorsun? Gerçekten olması gereken tek şey bu mu? aşağıda yorum alanından fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.