Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Web sitesi ve mobil uygulama sahiplerini yakından ilgilendiren Google Analytics, web site ziyaretçileri ve mobil uygulama kullanıcılarıyla ilgili istatistiksel verileri raporlamaya yarayan ücretsiz bir araçtır. Verileri toplar ve rapor halinde sunarak kullanıcı bilgilerini analiz etmeye yardımcı olur.

Bir web sitesindeki etkileşimi artırmanın en iyi yolu, ziyaretçilerin beklentilerinin ne olduğunu anlamaktır. Bunu anlayabilmenin en etkili yolu ise kullanıcı davranışlarını gözlemleyebilmek ve bu davranışların analizini yapabilmektir. Özellikle e-ticaret siteleri gibi dijital pazarlamada kullanılan web sitelerinde müşteri davranışlarının ölçülmesi, onların beklentilerini karşılayabilecek önemli verileri elde etmeye yarar.

Kullanıcıların/müşterilerin web sitesinde ne kadar süre kaldığı, doğrudan mı yoksa yönlendirilerek mi sayfaya geldiği, hangi sayfadan hangi sayfaya geçtiği, hangi sayfadan giriş hangi sayfadan çıkış yaptığı, sayfaların ne kadar sürede yüklendiği, yaş, cinsiyet, coğrafi konum gibi birçok veri sayesinde web sitesini müşteri beklentilerine en uygun hale getirmek mümkündür. Google Analytics, web sitesinde hangi konuda değişim ve düzenleme yapılması gerektiğini bilmeye, dolayısıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Google Analytics, altı farklı rapor hazırlar:

Genel Bakış Raporu;

Kullanıcıların sayısı, etkin oldukları ilk on sayfa, sayfa başına etkin kullanıcı sayısı, hangi kaynaktan siteye yönlendirildikleri ve coğrafi konumlarını,

Gerçek Zamanlı Konumlar Raporu;

Etkin kullanıcıların coğrafi konumları ile son yarım saatte hangi şehirden kaç adet sayfa görüntülendiğini,

Gerçek Zamanlı Trafik Kaynakları Raporu;

Yalnız web siteleri için, an itibariyle sitedeki ziyaretçilerin hangi kaynaklardan yönlendirilerek siteye geldiklerini,

Gerçek Zamanlı İçerik/Ekranlar Raporu;

Son yarım saat içinde sayfaların toplam görüntülenme sayıları ile hangi sayfaların görüntülendiğini,

Gerçek Zamanlı Etkinlikler Raporu;

Son yarım saatte etkileşim kuran kullanıcı sayısına göre sıralanmış en popüler yirmi etkinlik sayısını,

Gerçek Zamanlı Dönüşüm Raporu;

Etkin kullanıcıların oturumları boyunca tamamladığı 20 hedefi, kullanıcı sayısını ve toplam kullanıcı sayısı yüzdesini gösterir.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics, mobil uygulama ve web sitesi sahiplerine 3 adımda veri analizi sağlıyor. Google Analytics kullanabilmenin ilk adımı, web sitesi veya mobil uygulama için temel bilgiler istiyor. Örneğin bir web sitesi için kullanılacaksa web sitesinin adı, URL’si ve sektör kategorisi bilgileri kaydedilerek ikinci adıma geçiliyor.

İkinci adımda ise temel görev ‘İzleme Kodu Ekleme’. Buradan alınacak izleme kodu, web sitesinin tüm sayfalarına yapıştırmak için kullanılır. Bu sayede Google, web sitesinin ne zaman ziyaret edildiği, kullanıcıların ne şekilde sayfaya geldiği ve sayfalarda ne kadar süre kaldığı gibi veriler elde edilecektir.

Üçüncü adım ise artık web sitesi veya mobil uygulama için kurulan Google Analytics ile verilerin görülebileceği adımdır.

Google Analytics’i; Google Adsense, Google Adwords ve Search Console gibi araçlarla entegre kullanarak daha verimli bir çalışma elde etmek de mümkündür.