Kenan Yarar’dan Harika Barberella Çizimleri

İlk çalışmaları 1992 yılında Zeplin dergisinde yayımlanan usta çizer Kenan Yarar, Dıgıl, Avni, HIBIR, Maymun, L-Manyak ve Lombak gibi dergilerde çalıştı.

Hilal ve Psikoz hikayeleriyle tanıdığımız usta çizer, bir süredir önemli bir yurtdışı projesiyle gündemde. Kenan Yarar, yaklaşık bir yıldır kült çizgi roman Barberella’nın kapaklarını çiziyor.

İlk kez 1962 yılında Jean Claude Forest tarafından çizilen çizgi roman, 1968 yılında Jane Fonda’nın oynadığı Barbarella filmiyle dünyaca tanınmıştı. Geçtiğimiz yıl, 50’nci yılına özel tekrar hayata döndürülen Barberalla’nın kapakları Kenan Yarar imzasını taşıyor. Geçtiğimiz günlerde 11. sayısı Dynamite Comics tarafından yayınlanan Barbarella‘nın son kapağı yine harika olmuş.

Bu arada Yarar’ın sadece kapaklarda değil, hikaye çizimlerinde de önemli rol oynadığını söyleyelim.

Kenan Yarar, Barbarella ile yollarının kesişmesini ise şöyle anlatıyor: “Hilal’in ilk kitabını yayınevim Marmara Çizgi, bir vesile ile 2016’da Frankfurt Kitap Fuarı’na götürdü ve bu sırada birkaç yayınevinin de dikkatini çekti. Bu yayınevlerinden biri de Dynamite Comics’ti. Daha sonra Vampirella için bir kapak çizer miyim diye bir teklif geldi. Seve seve kabul ettim. Vampirella, zaten gençlik yıllarımdan beri okuduğum sevdiğim bir karakterdi. Kapak çalışmasını yapıp teslim ettiğimde Vampirella 2017 serisinin ana çizeri olmam teklifi geldi. Fakat tam da o tarihlerde hem haftalık Uykusuz hem de aylık Hortlak dergisinde çizgi romanlar yapıyordum. Bu yüzden proje için zamanımın uygun olmadığın üzülerek belirttim. Aradan beş altı ay filan geçti. 2017 baharında Hortlak dergisi kapandı ve o yaz yeni planlanan çizgi roman projesi de sevgili merhum Galip Tekin’in vefatıyla tamamen belirsizliğe dönüştü. Çizgi romancı olarak bir anda umutsuz bir zaman geçiş yaptım. Tam da o tarihte Dynamite’den tekrar aradılar ve 55. yılına özel 2017 yılında basılması düşünülen Barbarella serisi için ana çizer olup olamayacağımı sordular. Bu sefer mazeretim yoktu. Senaristi ünlü İngiliz çizgi roman yazarı Mike Carey’di ve bana gelen senaryo da aklımı başımdan alacak güzellikteydi. Böyle olunca, projeye katılmamam için deli olmam gerekiyordu.”

BARBARELLA #11

BARBARELLA #10

BARBARELLA #9