Sosyal Medya Post Tasarım Tavsiyeleri

Sosyal medya çok kutuplayıcı bir konu olabilir. Görünüşe göre çoğu insan ya sosyal medyayı gerçekten seviyor ya da ondan nefret ediyor. Tartışmanın hangi tarafında olursa olsun, hepimizin hemfikir olabileceği tek şey sosyal medyanın yaşamlarımızda çok baskın olmasıdır.

İşletmenizi veya kişisel markanızı en az bir sosyal medya hesabı olmadan işletmek imkansızdır. Bu makalede, belirli sosyal medya platformları için post tasarlama özelliklerine girmeyeceğiz, daha çok ilgi çekici ve etkili sosyal medya yayınları tasarlamaya yönelik zihniyet ve kılavuz ilkelere girmeyeceğiz. Belirli platformlar yerine kurallara odaklanarak, müşterinizin kullandığı platform için mesaj yazabilirsiniz. Ayrıca, günümüzün en popüler sosyal medya platformları bundan bir yıl sonra bile olmayabilir.

Temeller

İyi bir sosyal medya grafiğine giren birçok şey var, ancak her grafiğin içermesi gereken birkaç temel unsur var.

Grafiklerinizi okunabilir hale getirin . Grafiğinizde herhangi bir metin varsa, mesaj ne kadar basit olursa olsun, herkesin okuyabildiğinden emin olun. Metin eklemek için zaman ayırdıysanız, bu önemlidir. Metninizin ortalama bir kişi tarafından okunup okunmadığından emin değilseniz ikinci bir fikir edinin.

Tasarımlarınızdaki kontrastı kullanın , insanların dikkatini çekmek için harika bir yol kontrasttır. Dikkat çekici olmasının yanı sıra, kontrast da tasarımınızın okunabilirliğine yardımcı olur. Böylece beyaz zemin üzerine açık gri metin kullanmazsınız. Projenizin amacını anlayın, muhteşem bir grafik tasarlamak o grafiğin amacını anlamakla başlar. Bir ürün satmaya mı çalışıyorsun? Yoksa yeni ve heyecan verici bir yarışma mı ilan ediyorsunuz? Bunlar çok farklı hedefler, bu yüzden her iki hedef için de aynı tasarımı kullanmazsınız.

Bir sonraki seviyeye taşımak

Artık, etkileşimi gerçekten sağlayan bir grafik yapmak için minimum gereklilikleri yerine getirdiğimize göre, her şeyi bir adım öteye götürmenin zamanı geldi.

1- Marka renklerinizi seçin ve tutarlı olun. Sosyal medya için tasarım yapmanın büyük bir kısmı marka bilinirliğidir. Birisi bir resim gördüğünde, hangi markanın o resmi paylaştığını belirleyebilmelidir. Tasarladığınız tüm görüntüler uyumlu olmalı ve çok özel bir mesaj göndermelidir.

2- Diğer tasarımcılardan neyin işe yaradığını kopyalayın. Mükemmel tasarım geçmişte çalıştığından ipuçlarını alır ve bu konuda iyileştirmeler yapar. Bazı şeylerin çalışmasının ve bazılarının çalışmamasının iyi bir nedeni var. Tekerleği yeniden icat etmeye çalışma. Birkaç tasarımcı, neyin iyi bir tasarım olduğunu belirlemeye çalışmıştır. Bu, halihazırda var olanı iyileştirmek için sürekli çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bir temel çizgiyle çalışmaya ve bu noktadan ilerlemeye odaklanın.

3- Platform için doğru kanvas boyutunu seçin . Bu makalede her sosyal medya platformu için belirli boyutlara girmeyeceğimiz halde, ihtiyacınız olan tuval veya belge boyutunu tam olarak bilmelisiniz. Platform için yanlış boyutta bir resim tasarlamak istemezsiniz. Öyleyse Pinterest’i örnek olarak kullanalım. Pinterest’teki görüntüler çok uzun ve dar. Çok kısa ve geniş bir resim tasarlamak, Pinterest’te olduğu kadar iyi performans göstermez. Aynı şey, tasarladığınız herhangi bir sosyal medya platformu için de geçerlidir.

İleri Teknikler

Hikayenizi tasarımlarınızla anlatın . İnsanlar tasarımlarınızı sosyal medyada gördüklerinde, hikaye ile birlikte takip edebilmelidirler. Bu, tasarımınızdaki tüm öğelerin bir hikaye anlatmak için birlikte çalıştığı anlamına gelir. Her şeyin bir amacı vardır, izleyiciye gerekli bilgileri sağlayan görsel bir yolculuğa çıkmanın yanı sıra izleyiciye kendi sorularını cevaplama ve kendi sonuçlarına ulaşma fırsatı verir. İzleyicilerinize kalıcı bir etki bırakın . Görsel bir hikaye anlatmaya eşlik etmek için izleyicinize bir işaret koymak istiyorsunuz. Gördüklerini düşünmelerini sağlamak istiyorsunuz. Bu yansıma, içeriğin daha fazla paylaşılmasını sağlar ve bu da müşterinizin kitle boyutunu artırır.

Genel kitle hedefinize böyle ulaşıyorsunuz. Düşündürücü içerik yaratarak izleyicileri harekete geçme ve ileriye gitme konusunda teşvik edersiniz.

Sizin bu konuda ki bilgi ve yorumlarınızı bekliyoruz. Aşağıdan yorum yapmayı unutmayın!