Web Tasarımda 2019 Trendleri

Web tasarımı, web sitesindeki yazı ve grafiksel öğelerden meydana gelen görsel temaların oluşturulmasıdır. Web tasarımı genel olarak; web sayfasının düzeni, kullanılan renkler, yazı fontları, yazı içeriği, animasyonlar, videolar gibi unsurlardan oluşur.

İnternetin ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla gerek bireysel gerekse kurumsal olarak kullanımı artan web siteleri, kişi veya kurumların dijital dünyadaki temsilcileri haline gelmiştir. Bu nedenle web sitesinin tasarımı ne kadar profesyonelse, temsil ettiği kişi veya kurumun dijital platformdaki kimliği de o kadar başarılıdır.

Web tasarımı ile uğraşanlara web tasarımcısı veya web master adı verilir. Bu gün kullanılan hazır şablonlarla kısa sürede ve oldukça düşük maliyetle bir web tasarımı yapılabilirken, maliyetli de olsa daha özgün ve kaliteli tasarımlar yapmak mümkündür. Hangisi tercih edilirse edilsin, tasarımda dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Tasarımın sektöre uygunluğu, müşteri odaklılık, web sitesinin yönetilebilir ve SEO uyumlu olması, işlevselliği ve hızı gibi.

Web tasarımının başarılı olması, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. İyi bir kullanıcı deneyimi, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların web sitesinden optimum düzeyde faydalanabilmesidir. Web siteleri, kullanıcıların beklentilerine cevap verebilen, onları sıkmayan ve zorlamayan, keyifli bir gezinti yapmalarını sağlayan bir tasarıma sahip olmalıdır. Özellikle e-ticaret siteleri için ziyaretçiler birer müşteridir ve gerçek bir mağazada müşteri memnuniyeti ne kadar önemliyse, sanal mağazalarda da en az o kadar önemlidir.

2019’da Web Sitelerinde Görülmesi Beklenen Tasarımlar

Dijital dünyanın dinamizmi, kendine özgü trendleri de beraberinde getirmektedir. Web sitelerindeki tasarım trendleri de, kullanıcı deneyimlerini iyileştirerek en iyi hizmeti sunmaya yardım etmektedir. Birçok farklı tasarımla kullanıma sunulan web sitelerinin, 2019’daki tasarım trendlerine bir bakalım.

Flat Design

2018’in web tasarım trendlerinden bazıları 2019’da da devam edecek. Bunlardan biri flat design, yani düz tasarım. Sadeliğin ve minimalizmin ön planda tutulduğu flat design, özellikleri ile hem SEO hem de web sitesinin hızı için avantajlı konumda. Sadeliği aynı zamanda netlik ve kullanım kolaylığı sağlamakta, kullanıcıların kafasını karıştırmayan bir kullanım sunmaktadır.

Mobil Uyumluluk

Tasarım aşamasında web sitesinin mobil cihazlara uyumlu hazırlanması, ayrı bir site yapmaya gerek bırakmayacak ve Google sıralamaları için avantajlı olacaktır. Web sitelerine ziyaretlerin yarıdan fazlasının akıllı telefonlardan olması, mobil uyumluluğun gerekliliği için zaten önemli bir kriter.

Tek Sayfa Tasarım

One page olarak da geçen tek sayfa tasarım, kullanıcıyı farklı sayfalara yönlendirmeyen, karmaşadan uzak bir deneyim sunuyor. Sadeliği dolayısıyla hem hız hem de SEO için avantajlı olması ve projeye uygun kullanılması halinde tercih edilen tasarım unsurlarından biridir.

Asimetrik ve Geometrik Şekiller

Alışılagelmiş ızgara tasarımlar veya düz kılavuz çizgiler yerine asimetrik tasarımlar 2019’da web sitelerinde yerini almaya başlıyor. Asimetrik tasarımlara alternatif olarak geometrik şekiller de tercih edilmeye başlandı bile. Özellikle üçgenler ve altıgenlerin kullanılması sıra dışı tasarımların önünü açmış durumda. Klasik tasarımların aksine daha yaratıcı ve özgün tasarımlar kullanıcı deneyimini de iyileştirmeye yardımcı olmakta.


Siz de kişisel veya işletmenize ait, yeniliklere en uygun ve en güncel haliyle bir web sitesi tasarımı yaptırabilir, web sitenizi bir adım öne taşıyabilirsiniz. TIKLAYIN