WordPress Sitesinin Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin 15 Yolu?

Hemen çıkma oranı, Google’ın WordPress sitenizin kalitesini değerlendirmesine yardımcı olan önemli bir arama motoru sıralama parametresidir .

Hemen çıkma oranını düşük tutmak, Google’ın web sitenizi benzerlerine göre tercih etmesine neden olur.

Tersine, hemen çıkma oranınız çok yüksekse, web sitenizin arama motorunda (SERP) düşük olduğunu görünce şaşırmayın.

Yüksek bir hemen çıkma oranı sadece web sitenizin sıralamasını etkilemeyecek, aynı zamanda web sitenizi olumsuz yönde etkileyebilecek başka sorunların da olması nedeniyle sizi endişelendirmeli.

Bu yüzden, hemen çıkma oranının yakından izlenmesi gereken ve çok fazla dikkat edilmesi gereken bir istatistiki değer ölçüsü olmasının nedeni budur.

Öyleyse, bir web sitesinin sahibini rahatsız etme potansiyeline sahip, hemen çıkma oranı adında korkunç bir ölçüm ortaya çıkaralım.

Hemen Çıkma Oranı, web sitenizi ziyaret eden ve web sitenizin sunduğu sayfalardaki tüm içeriği keşfetmeden ayrılan kişilerin yüzdesidir.

Hemen Çıkma Oranını azaltın

Bazı iyi SEO uygulamalarını takip etmiş ve web sitenizi Google aramada üst sıralarda bulmuş olabilirsiniz. Bu övgüye değer olabilir, ama bu her şey değil!

Yayınınız, Google’a beslediğiniz meta açıklama sayesinde çok çekici görünebilir, ancak sayfanıza girdikten ve sayfanızı amaçlarını yerine getirmediğini veya memnuniyetsizliklerine eklediğiniz içeriği bulmadıklarında yeni bir URL yazın, pencereyi kapatın veya geri butonu.

Bu, diğer sayfalarla etkileşime girmeden web sitesinden kaçma eyleminde bir sıçrama ile sonuçlanır.

Zamanla, web sitenizi ziyaret eden kişi sayısına yapılan sıçrama sayısını not edersek, bir orana ulaşırız. Bunu yüzde olarak ifade edersek hemen çıkma oranı alırız.

WordPress Sitesinin Hemen Çıkma Oranını Düşürmenin Yolları

Web sitenizin hemen çıkma oranını izlemek için, Google analytics hesabına veya hemen çıkma oranı istatistiklerinizi bulmak için kurulmuş diğer tüm metrik sistemlere bakabilirsiniz.

Tüm web siteleri için ortalama hemen çıkma oranı %40,5 civarındadır ve hedeflenen hemen çıkma oranı %50’ye veya daha düşüktür.

Hemen Çıkma Oranı Benchmark

Şimdi, WordPress web sitenizdeki hemen çıkma oranını nasıl düşüreceğinize odaklanalım.

01. Web Sitenizin Trafiğini ve İçeriğini Optimize Edin

Başlamak için trafiğinizi ve içeriğinizi optimize etmelisiniz. Getirdiğiniz trafik, sunduklarınızla ilgilenmelidir.

Diyelim ki, WordPress hakkında blog yazıyorsunuz ve trafik çabalarınız Drupal’la ilgilenen insanları çekiyor, hemen çıkma oranınız doğru olarak kaç ipucu uyguladığınızdan bağımsız olarak düşmeyecektir, çünkü ziyaretçileriniz aradıkları içeriği bulamadılar.

Gerçekleştirebileceğiniz küçük bir değişiklik, tüm başlıklarınızı optimize etmektir. Bunun yaptığı, Google’dan gelen trafik kalitesini artırmaya yardımcı olmasıdır. İçeriğinizde bu şekilde yapılan küçük bir değişiklik olumlu bir çarpan etkisine neden olabilir.

Başka bir yol da, sizi ziyaretçiye yönlendiren trafik kaynaklarının hangileri olduğunu bulmak ve ardından bu bilgileri en üst düzeye çıkarmaktır.

Bu kaynaklara ulaşmak ve içeriğinizi paylaşmalarını sağlamak yardımcı olacaktır. Sahip olduğunuz verilerden yararlanın.

Bir ziyaretçi belirli bir bilgi ararken sitenize girdiğinde, sitenizdeki tüm olası bilgileri sunduğunuzdan emin olun, böylece sitenizde daha fazla zaman geçirir ve birden fazla sayfaya erişir.

İçeriğinizi geliştirmek için bazı ipuçları

 1. Web sitenizi temiz ve dikkat dağıtıcı görünmemesini sağlayın.
 2. Bir içerik parçası yayınlarken tüm noktaları kapsamayı deneyin.
 3. Daha fazla bilgi sunmak için sitenizdeki ilgili içeriğe bağlanın.
 4. Gönderi biçimlendirmesini ciddiye alın, okunaklı ve temiz tutun.
 5. Madde işareti noktaları kullan
 6. Yüksek kaliteli, çekici görüntüler ve videolar kullanın

Yeni blog yayınınızı yayınlarken, mevcut kategoriyi seçtiğinizden emin olun, böylece kullanıcılarınız daha fazla alakalı içerik bulmak isterlerse nereye gideceklerini bilirler.

Etiketleri etkili kullanın. WordPress bloğunuzdaki etiketler, içeriğinizi gruplandırmak ve daha belirgin hale getirmek için başka bir seçenek sunar; böylece kullanıcıların benzer içerikleri bulmasını kolaylaştırır.

02. Beyaz Alanın Doğru Kullanımı

Minimal WordPress temaları birçok kişinin dikkatini çektikten sonra, beyaz alanın önemi artmıştır. Beyaz alan, web sitenizdeki alandan başka bir şey değildir.

Burada hiçbir şey yok, altbilgi yok, blog içeriği yok, widget yok; sadece web sitenizin arka planı. Bu önemlidir, çünkü çok fazla içeriğe sahip olmak kafa karıştırıcıdır ve ziyaretçiler dikkat aralıklarını kaybetme eğilimindedir.

Beyaz alan ana bandına katılmadıysanız, bunu yapmak için doğru zamandır. Web sitenizdeki çok fazla sayıda bar, bağlantı ve kutu, hemen çıkma oranınıza ciddi zarar verebilir.

Beyaz alan, okuyucuların gözlerine dinlenmeyi sağlar. Ayrıca, önemli içeriğe göz atmak için trafiğinizi yönlendirir.

Örneğin, Google çok fazla beyaz alan kullanır, böylece kullanıcılar öncelikle arama yapmak için web sitesini ziyaret eder. Sayfa, ziyaretçilerin dikkatini çekecek içerikle dolu olsaydı ne olurdu düşünün.

Beyaz boşluk

03. Sitenize İlgili Makaleleri Ekleyin

Okuyucular, web sitenize girdikleri anda aradıkları makaleye her zaman ulaşamazlar. 

İlgili içeriğin etkin bir şekilde kullanılması, kullanıcılarınızı sitenizde meşgul etmenize yardımcı olacaktır. Bu blog yazılarınızın sonunda yapılabilir. Okuyucuları daha uzun süre tutmak her zaman iyi bir fikirdir.

Modern ve kaliteli WordPress temalarının çoğu, size ilgili içeriği yerleşik olarak sunar, böylece ilgili içeriği blog yayınınızın sonunda göstermek için fazladan bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Ancak, varsayılan olarak bu özelliğe sahip olmayan pek çok tema vardır. Ancak , ilgili içeriği göstermek için kullanabileceğiniz WordPress eklentileri sonrası kalite konusunda endişelenmenize gerek yok .

Bağlamsal İlgili Yazılar

04. Pop-up’lardan kaçının

Blog uzmanları, web sitenizde Pop-up’lar olduğuna ilişkin görüşlerini paylaştı. Bazıları zararlı olduklarını düşünürken, Pop-up’ların faydalı olduğunu düşünen başka bir grup daha var.

Bir PopUp Kullanmanın Artıları

 • Artırılmış katılım oranları
 • Bir web semineri, etkinlik veya benzeri gibi izleyicilerinize özgü özellikleri vurgulama yeteneği.

Bir PopUp Kullanma Eksileri

 • Web sitesinin kullanıcı deneyimini azaltır. Ayrıca afiş körlüğüne neden olabilirler.
 • Pop-up’lar, kullanılan pop-up türüne veya yeni kullanıcılara göstermeyi tercih ettiğiniz sayısına bağlı olarak hemen çıkma oranınıza zarar verir.

Önceliğiniz web sitenizin hemen çıkma oranını azaltmaksa, açılır pencereleri önlemek kaçınılmış olursa olsun yapmanız akıllıca olacaktır.

Sonuçlarınıza bakmadan eklenen tüm pop-up’ları atmamaya dikkat edin. Etkinleştirme veya devre dışı bırakma hakkında bir karar sonra alınabilir.

05. Navigasyon geliştirin

Web sitenizde kolayca bir web sitesi turuna çıkmalarına yardımcı olacak bir menü bulunmalıdır . Yanılıyorlarsa, sıçramaya neden olabilir.

Çoğu web sitesi sahibi, etkin gezinme ihtiyacını düşünmek için fazla zaman harcamaz, çünkü ürün ve hizmetlerinin ne kadar sıçrayabilecekleri konusunda daha fazla endişe duyarlar.

Ancak, web sitenize uygun bir rehber olması çok önemlidir.

Sizin için neyin değerli olduğunu hemen öğrenin ve gereksiz olanları ortadan kaldırın. Bazen daha az ancak yapılandırılmış içeriğe sahip olmak aşırı yüklenmiş bir web sitesine tercih edilir.

Neyin kaldırılacağından ve neyin kalacağından emin değilseniz, geçerli menü navigasyonunuzdaki her sayfa için hemen çıkma oranına bakın.

Bu verileri premium bir ısı haritası aracıyla karşılaştırın; hangi menü öğelerinin en sık olduğu konusunda bir fikriniz olacak.

Her öğe için olay takibi de yardımcı olabilir.

En İyi Gezinme

06. Doğru Yazı Tipi Boyutunu Seçin

Web siteniz okuyucu dostu değilse ve sadece cümleleri okumak için çaba sarf etmesi gerekiyorsa ziyaretçiler bunu acı verici bulabilir. Yazı tipi boyutu, okunması kolay olacak ve odakta fazla ayar gerektirmeyecek şekilde olmalıdır.

Web sitenizdeki içeriğe göz atmak için çok fazla çaba harcamanız gerekirse, bunlar geri dönmeye başlar. Bu nedenle, kolayca okunabilen yazı tipi boyutunu seçin.

Sitenizin tipografisi ile oynamanıza ve mükemmelleştirmenize yardımcı olacak en iyi Google Fonts Eklentilerinin bir listesi .

Google Font Pro Ayarları

07. Çekici 404 Hata Sayfası Şablonu Seçin

Bir ziyaretçi geçersiz veya bir içeriğe sahip olmayan bir bağlantıyı tıkladığında 404 hata sayfası görüntülenir. İçeriği aç bir ziyaretçinin, olabildiğince sıkıcı bir 404 hata sayfası alması can sıkıcıdır.

Elbette konukları web sitenizde tekrar ziyaret etmeleri için daha iyi ilgilenirsiniz.

Bir 404 sayfanın amacı, bir sıçrama yapmaktan kaçınmak ve arayıcının aradığı bilgileri sağlamaktır. Çekici bir şablonla takip etmek için basit ve kolay bir işlem yapılması sizi allıklara ayırır.

404 sayfayı özelleştirmek için, temanızın 404.php sayfasını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca önceden oluşturulmuş bir şablon eklemeyi de seçebilirsiniz.

Ücretsiz bir WordPress eklentisine sahip olmak kolayca özelleştirmenize yardımcı olacaktır. Veya onları doğru sayfaya yönlendirmeyi düşünebilirsiniz, işte bir kaç yönlendirme WordPress eklentisi .

Çekici 404 Hata Sayfası

08. Yazım Hatalarını ve Yazım Hatalarını Giderme

Blog yayınlarınızdaki yazım hataları ve yazım hatalarının varlığı ziyaretçilerinize net bir mesaj gönderir: içeriğinizi umursamıyor veya başka önemli sorunlarınız var.

Ziyaretçilerin algıladığı şey buysa, içeriğin iyi döndürüldüğü ve dikkatle işlendiği yerlerde daha yeşil meralar bulur ve ararlar.

Yazım hatalarını kaldırmak ve yazım hatalarını düzeltmek de çok önemlidir çünkü ziyaretçilerin web sitenizin gerçekliğinden ve güvenilirliğinden şüphe duymasını istemezsiniz.

Web sitenizin profesyonel görünmesini ve hissetmesini istiyorsunuz, değil mi?

Makalenizi yayınlamadan önce kontrol etmeniz gerekir , içeriğinizin yazım hatası olmadığından ve dilbilgisi yanlışı olmadığından emin olmak için Gramer dilindeki aracı kullanabilirsiniz .

grammarly

09. Temkinli Reklamcılık

Modern pazarlamacılar ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için yarışıyor. Daha fazla para kazanmak her zaman hoş geliyor.

Ancak, reklam dikkatlice yapılmalıdır, çünkü ziyaretçilerinizi yanlış şekilde yönlendirirse, bu reklamlar web sitenizi olumsuz yönde etkiler ve hemen çıkma oranınızı yükseltir.

Otomatik oynatılan reklamlar anında akla geliyor. Bu sinir bozucu otomatik oynatıcı reklamları uzak tutmak için açılır pencere engelleyicileri kullanılıyor.

A / B testini denemek faydalı olabilir. Web sitenizdeki daha fazla reklam, daha fazla gübre daha zengin hasat anlamına gelmediği için daha fazla gelir garanti etmez.

Bazen, onları bombalayan birçok reklam olduğunda ziyaretçileriniz derhal çıkar. Daha az reklam olması, kazancınızı artırabilir.

10. Oyun Değiştiriciye Dikkat Edin – Mobil

Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse yapacak çok işiniz var . Aşağıdaki istatistikleri göz önünde bulundurun:

 • Önde gelen danışmanlık firması McKinsey & Company, kullanıcıların % 61’inin uğraşmakta zorlandıkları bir web sitesine dönmekten kaçınacaklarını ve % 40’ının rakibinizi ziyaret edeceğini bildirdi.
 • 2017 yılının dördüncü çeyreğinde, yalnızca mobil cihazlardan gelen tüm internet trafiğinin % 57’si vardı; 2013 yılında, sadece % 15 idi.

Web siteniz mobil cihazlardan içeriğe erişmeyi tercih eden trafiğe uygun değilse, alarm zilleri çalıyor olmalıdır.

Bu sorunu gidermek için duyarlı yoldan gidin. Responsive, WordPress sitenizin kodlu tüm cihazlar için otomatik olarak ölçeklendirildiği ve bir eklenti gerektirmediği anlamına gelir.

Bir WordPress eklentisi için baskı altındaysanız, web sitenizin mobil ve tablete duyarlı olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

BuddyBoss-Mobile-Only-Tema

11. Sayfa Yükleme Sürenizi Artırın

Sayfa yükleme hızınız, bir Concorde kadar hızlı olmalıdır, çünkü hemen çıkma oranınızı etkileyen etkili bir faktördür .

Çok kısa bir dikkat süresi ile karakterize edilen bir dönemde, ziyaretçilerinizin sayfanız yavaşsa bekleyecek kadar sabırlı olmasını beklemek çok iyimserdir.

Sayfanız ne kadar hızlı yüklenirse, o kadar çok tercih edilir ve hemen çıkma oranınız o kadar düşük olur.

Sitenizin yüklenme süresini etkileyebilecek birçok faktör vardır, ancak bunları yönetmek ve sitenizi hızlı bir şekilde yüklemek için bir çözüme sahipsiniz.

 1. Kaliteli bir WordPress Hosting Sağlayıcısı kullanın
 2. Hızlı Yükleme WordPress Teması Kullan
 3. Siteniz için CDN Hizmeti’ni kullanın

Sayfanızın Yüklenme Süresini Artırın

12. İçeriğinize Öncelik Verin

İçeriğiniz başrol oyuncusu ve önceliklendirme gerektiriyor. Neyin önemli olduğuna odaklan. Gürültüyü giderin ve web sitenizi içerikle bombalamaktan kaçının.

Tüm dikkat dağıtıcı şeyleri kesin; böylece trafiğiniz öncelikli hedeflerine odaklanabilir. Çok fazla dikkat dağıtıcı maddenin varlığı ve web sitenizin hemen çıkma oranı söz konusu olduğunda üzülmenize müsade etmeyin.

Görsel olarak çekici ve değerli içeriklerle trafiğinizin dikkatini çekin. Asla okumak istemediğiniz içeriği yayınlamayın.

13. Resimler Kelimeler Kadar Etkilidir

Fikirlerinizi geliştirmek için resimler kullanın. Sözcüklerle yüklü çok fazla paragraf okuyucuya ağır gelecektir. Bu nedenle görüntülerin kullanımı ziyaretçinin web sitenize yapıştırılması için önemli hale gelir.

Sözlerinizin ve resimlerinizin içerikle ilgili olduğundan ve düzenli bir şekilde düzenlendiğinden emin olun. Bu, okuyuculara yardımcı olur ve hatırlamayı iyileştirir.

İçeriğinizle ilgili bir Infographic oluşturabilir ve içeriğinizle birlikte daha da iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Kategori Bg Görüntüsü

14. İç Bağlantı Olması Gereken Bir Silahtır

Dahili bağlantı , web sitenizin hemen çıkma oranını olumlu yönde azaltmaya yardımcı olan iyi bir SEO uygulamasıdır . Basitçe söylemek gerekirse, dahili bağlantı, okuyucularınızı başka bir kaynağa yönlendirmek için web sitenizdeki bir web sayfasından diğerine bağlantı oluşturur.

Dahili bağlantı

15. Yapı önemlidir

İçeriğinize yapı eklemek, içeriğinizi düzenli hale getirecek, görsel olarak çekici ve hemen çıkma oranını azaltacaktır. Blog postanızı başlıklar ve alt başlıklar ile yapılandırın .

Her zaman sayfanın üstünde bir başlık vardır. Yayınladığınız içeriğe bağlı olarak daha kısa paragraflar kullanın.

Blog Gönderi Başlıkları

Son düşünceler

Web sitenizin olumsuz bir hemen çıkma oranına yol açan eksikliklerini anlamak ve bunları düzeltmek daha iyi ziyaretçi deneyimi ve sadık bir takipçiye dönüşecektir.

WordPress sitenizin hemen çıkma oranını azaltmak için bu ipuçlarını entegre edebilirsiniz, böylece daha düşük bir hemen çıkma oranının daha iyi etkileşimine ve SEO avantajlarına sahip olabilirsiniz.